Aktuálny čas je Uto 10.9.2024 17:31:33

[€] [i] [?]
ďakujeme, je nás už cez 3200! pridajte sa aj vy k nám na Facebooku!
Máte prehľad o slovenskom dabingu? Našli ste tu nezrovnalosti? Zaregistrujte sa a neváhajte prispievať aj vy!
Chcete mať prehľad o novinkách v dabingu? Prihláste sa na Facebook a sledujte nás!

Mlčanie jahniat / The Silence of the Lambs

Mlčanie jahniat / The Silence of the Lambs

Poslaťod dementus996 » Pon 1.7.2024 02:11:48 quicklink

Mlčanie jahniat.jpg
Info: IMDb | ČSFD | FDb | ČESKÁ VERZIA



V slovenskom znení: Daniela Šencová - Jodie Foster (Clarice Starlingová), Juraj Predmerský - Anthony Hopkins (Dr. Hannibal Lecter), Peter Kočiš - Scott Glenn (Jack Crawford), Roman Matisko - Anthony Heald (Dr. Frederick Chilton), Štefan Richtárech - Ted Levine (Jame 'Buffalo Bill' Gumb), Romana Orlická - Brooke Smith (Catherine Martinová), Gabriela Škrabáková - Diane Baker (senátorka Ruth Martinová), Martin Vitek - Danny Darst (seržant Tate), Vanda Růžičková - Cynthia Ettinger, Lauren Roselli (strážnička Jacobsová, Stacy Hubkaová), Miroslav Trnavský - Charles Napier, Harry Northup (seržant Boyle, pán Bimmel), Jozef Benedik - Alex Coleman, Leib Lensky (seržant Pembry, pán Lang), Přemysl Boublík - Ron Vawter, Dan Butler, Lawrence A. Bonney, James B. Howard (Paul Krendler, Roden, inštruktor, boxer), Michal Blaho - Jeffrie Lane, Brent Hinkley (Clarice otec, strážnik Murray), Andrej Kováč - Pat McNamara (šerif Perkins), Ladislav Konrád - Roger Corman, Kenneth Utt (Hayden Burke, Dr. Akin), Eduard Valašík - Paul Lazar (Dr. Pilcher), Jakub Gogál - Lawrence T. Wrentz (agent Burroughs), Ján Tréger - Bill Miller (Brigham, komentáre + titulky), Ľubica Očková a ďalší.

Zvuk: Alexander Žibritovský
Produkcia: Martin Polakovič
Asistentka réžie: Ľubica Rajčany
Preklad a dialógy: Ján Lipovský
Dramaturgia: Albert Jurčišin
Réžia slovenského znenia: Pavel Gejdoš
Vyrobilo: Štúdio Magic Voice pre televíziu Markíza - 2024

Premiéra: 24.07.2024 (Markíza KLASIK)

Súvisí s:
Červený drak, Hannibal 2001, "Hannibal", Hannibal: Zrodenie zla
dementus996
Updater
 
Príspevky: 1042
Registrovaný: Sob 10.2.2018 14:45:32
Bydlisko: Trenčín

Re: Mlčanie jahniat / The Silence of the Lambs

Poslaťod PeterSD » Pon 1.7.2024 11:43:15 quicklink

:o :shock:
To je vtip?
Obľúbení režiséri: Zdeno Dřínovský, Ivo Tomeček, Anna Cicmanová, Viktor Kollár, Štefan Mandžár, Ján Zeman, Michal Hallon
PeterSD
Administrátor
 
Príspevky: 2529
Registrovaný: Sob 9.7.2011 15:26:55
Bydlisko: BA

Re: Mlčanie jahniat / The Silence of the Lambs

Poslaťod dementus996 » Pon 1.7.2024 16:38:12 quicklink

PeterSD píše: :o :shock: To je vtip?

Nie je. Predpokladám, že to je nachystaná novinka pre Markíza Klasik.
dementus996
Updater
 
Príspevky: 1042
Registrovaný: Sob 10.2.2018 14:45:32
Bydlisko: Trenčín

Re: Mlčanie jahniat / The Silence of the Lambs

Poslaťod PeterSD » Pon 1.7.2024 16:56:14 quicklink

Viem, že nie je, je to pridané na VOYO, ale skôr som mal na mysli, či si tvorcovia robia srandu. Ani ma nenapadlo, že vznikne slovenský dabing k tomuto oscarovému filmu. Ale po zhliadnutí som ozaj šokovaný, akých absurdít sú tvorcovia schopní. Obsadenie je podľa mňa určite mimo, nevidím v tom skoro žiaden zmysel, až na Šencovú, ktorá znie ako tak fajn. A potom sa čudujeme, prečo diváci píšu veci typu: "Radšej cz alebo originál".

Zloženie Predmerský, Richtárech, Kočiš, Škrabáková, Matisko tvoria negatívnu zložku celého dabingu, ktorému určite nepomohlo ani obsadenie Šencovej. Táto dabingová skladba do seba vôbec nezapadá. Napr. scéna, kde sa Hannibal rozpráva so senátorkou na letisku je toho priamym dôkazom. Keď sa rozpráva Predmerský so Škrabákovou, pripadá mi to, akoby sa bavil Predmerský so svojou sestrou a nie so zrelou ženou, ktorá pôsobí vo vysokých politických kruhoch. Skôr by Predmerský ladil v tejto scéne s herečkou Táňou Radevou. Pretože, keď Škrabáková začne hovoriť "o kojení", je to dosť komické.

Aj tie zbory boli divné. Taktiež, nejaký neznámy zborista zahlási kultovú hlášku: "Cítim tvoju pi.ku". Vôbec to nebolo precítené, znelo to skôr, akoby ste zastavili neznámeho chodca na ulici a poprosili ho, aby povedal túto vetu do mikrofónu.

Čo sa týka réžie, režisér si zrejme pomýlil Hannibala s Freddy Kruegerom. Predmerský sa vôbec nehodil na rolu inteligentného vraha, dokonca nevedel technicky zvládnuť gestá a prejav Anthonyho Hopkinsa. A obsadenie Richtárecha je taktiež znepokojivé. Jedna vec bola, keď ho obsadili do role Pennywisea. Hallon zvládol perfektne odrežírovať jeho výkon. Ale v tomto prípade bola réžia stratená. Richtárech sa zrejme snažil, ale vôbec nevystihol maniaka a "Daj ho, ku.va, do košíku". Rozhodne sa s týmto nestotožňujem.

Chápem, že je ťažké tvoriť dabing k starším filmom, ku ktorým existuje cz dabing, na ktorý sú ľudia zvyknutí, no v tomto prípade budú diváci naďalej siahať po českom znení. :(
Obľúbení režiséri: Zdeno Dřínovský, Ivo Tomeček, Anna Cicmanová, Viktor Kollár, Štefan Mandžár, Ján Zeman, Michal Hallon
PeterSD
Administrátor
 
Príspevky: 2529
Registrovaný: Sob 9.7.2011 15:26:55
Bydlisko: BA

Re: Mlčanie jahniat / The Silence of the Lambs

Poslaťod anderson » Pon 1.7.2024 21:39:16 quicklink

Nepočul som to, nebudem preto hodnotiť kvalitu tohto dabingu. Navyše môj názor na podobné experimenty je dobre známy. Dovolím si však podoktnúť jednu zásadnú vec. Z akého dôvodu sa Markíza rozhodla pre výrobu slovenského dabingu práve teraz? Veď to mohli nadabovať už povedzme 20 rokov dozadu. Vtedy by to napríklad Skopálová a Romančík, nehovoriac o ďalších dôležitých postavách, zvládli ľavou zadnou. Nechápem. Načo v Markíze doteraz čakali? Na zázrak :?:
Najdi svoji spásu, přepiš si to z pásu. "Sběratelům" přispěj a na nic se neptej. Když se budeš příliš ptát, bude tě to "NĚCO" stát. Obrázok
anderson
1100+
 
Príspevky: 1710
Registrovaný: Pia 17.12.2010 21:20:13

Re: Mlčanie jahniat / The Silence of the Lambs

Poslaťod Piri » Pon 1.7.2024 23:03:15 quicklink

Zdielam andersonov nazor ohladom toho, ze na co Markiza tak dlho cakala? Kym vsetci daberi pomru? To je tiez dolezity fakt, ze ak mam dobrych daberov, tak treba s nimi nadabovat vsetko co sa len da. Nebudu zit vecne, ale AI nam coskoro s tym pomoze.. Mna nesokuje, ze to nadabovali. Ba naopak, mali by sme sa tesit. To je nasim udelom. Uplne ina vec je, spravit dabingovy paskvil. Nevidim dovod nedabovat este nenadabovane tituly. Ale hold, nemame uz 90. roky ani eru stareho Dallasu a Angeliky, ked toto bolo chorobne zname iba v CZ a ake skvostne slovenske dabingy prisli. Markize vdacime za vzkriesenie pojmu zlaty slovensky dabing. Lenze zlata era Lenoxu a jemu podobnych tvorcov je uz davno minulostou. Aj repertoar hlasov sa odvtedy radikalne zmenil.

Zazivame posledne roky skutocne porodne krce v podobe vselijakych zabomysich vojen. Mali by sa zaviest dabingove tendre. Kazdy adept poskytne sutazne podklady a ukazky ako by to mohlo vyzerat. Najlepsi spravi finalny dabing a ak tam bude problem, tak sa to opravi. Toto je vsak na 99% u nas scifi. Robit testovaciu projekciu s hotovym materialom a v pripade potreby opravit. Zial na to castokrat nie je vobec cas a to je ten problem - ZHON/deadliny.

Som skutocne zvedavy na finalne pocutie tohto dabingu a ake pocity z toho vzniknu.
obľúbené štúdiá - Maya, Elvia, Lenox, Pódium, Dimas, Daniela :: obľúbení dabéri - Ľ. Mandžárová, E. Podzámska, M. Sládečková, K. Magálová, D. Jamrich, P. Rúfus, B. Farkaš, M. Landl, I. Romančík, D. Szabó, J. Vajda, R. Stanke, J. Kroner a iní.
Obrázok užívateľa
Piri
Head admin
 
Príspevky: 617
Registrovaný: Štv 27.1.2011 23:26:38
Bydlisko: Bratislava

Re: Mlčanie jahniat / The Silence of the Lambs

Poslaťod Mariuss » Uto 2.7.2024 01:55:04 quicklink

Prečo Markíza čakala (resp. čaká) tak dlho ? Túto otázku si môžme klásť pri mnohých kultovkách. Smutnou realitou ale ostáva, že AJ keby nám niekto priniesol uspokojivú odpoveď... nič sa tým nezmení. Tiež by som bol radšej keby sa filmy ako Jurský park, Votrelec, Predátor, Terminátor 1, Titanic, Gladiátor, Shawshank...atď atď, nadabovali na prelome milénia, keď bol náš dabing na vrchole. Žiaľ, minulosť už nezmeníme.

Lepšie neskoro ako nikdy (nakoľko neverím, že vysielať to ďalších 50 rokov po česky je najlepšie riešenie). Škoda len, že sa to nedalo špičkovému štúdiu (a režisérovi). Taký Michal Hallon by určite dokázal priniesť uspokojivý dabing aj pre tých najväčších kritikov (viď napr. redabing Top Guna - 35 rokov starého filmu). Prípadne Anna Cicmanová je schopná režisérka v štúdiu Magic Voice, ktorá nezvykne robiť prešľapy.

Čo sa samotného dabingu týka, určite by som ho nezatracoval, práve som si ho v rýchlosti vypočul, a až na niektoré vedľajšie postavy (napr. Frankie Faison, ten bol obsadený fakt hrôzostrašne), ktoré majú (našťastie) vo filme sotva pár viet, boli dabéri charakterovo obsadení dobre. Najdôležitejšia postava - Jodie Foster, bola obsadená výborne, až som bol prekvapený. Rovnako Peter Kočiš a Roman Matisko, hoc sa mi "na papieri" nepozdávali, reálne zapasovali k postavám veľmi dobre.

Jediné čo ma naozaj zamrzelo, bolo neobsadenie Ivana Romančíka. Veľakrát som sníval o tom, že raz jeho hlasom Anthony Hopkins vo svojej najslávnejšej role prehovorí. Jeho neobsadenie je pre mňa naozaj trpká pilulka na prehltnutie. Zaujímalo by ma prečo ho neobsadili. Asi už jeho hlas až príliš zostarol, kto vie. Na druhej strane ale nemôžem povedať, žeby bol Juraj Predmerský vyslovene zlá voľba, zvládol to dobre, len je to proste nezvyk.

Malým bonusom je, že sa tu naozaj nešetrí vulgarizmami toho najhrubšieho zrna. Minimálne to naše povestné "zjemňovanie" nadávok sa tak našťastie nekoná.
Mariuss
Updater
 
Príspevky: 1468
Registrovaný: Pon 28.1.2019 08:36:42

Re: Mlčanie jahniat / The Silence of the Lambs

Poslaťod janecek » Uto 2.7.2024 16:37:04 quicklink

v programovom plane na 24.07. v premiere na Markiza KLASIK
janecek
100+
 
Príspevky: 219
Registrovaný: Štv 21.7.2011 12:20:40

Re: Mlčanie jahniat / The Silence of the Lambs

Poslaťod PeterSD » Pia 5.7.2024 17:09:11 quicklink

Ja beriem aj to, že sa to niekomu môže páčiť, ale za mňa je zásadnou chybou vytvárať dabing k takémuto filmu počas leta, resp. pred letom. Logicky, keďže polovica hercov chodí na dovolenky a je logické, že zo zvyšku nemôžu urobiť kvalitný kasting. Taktiež, niektorí herci aj moderujú atď. Takže ďalšie proti. Najrozumnejšie by bolo vytvárať kasting až začiatkom jesene. No a to ma privádza k obsadeniu. Na základe "letného" kastingu vyzerá obsadenie, ako vyzerá.

Možno to niekomu príde fajn a môžno sa za to do mňa pustia viacerí, ale rozmýšľal som nad Hannibalom. A uvažoval som aj na tým, kto by ho mohol lepšie vystihnúť. A prišiel som na hlas Pavla Topoľského. Vysvetlím. Pavol Topoľský nám už viackrát ukázal, aký je to výborný herec, či už po komickej alebo po dramatickej stránke. A na základe postáv, ktoré daboval, uvedomil som si, že Hannibalovi sú najviac podobné postavy Jacka Nickolsona.
Napr. taký VLK. Inteligentný a charizmatický, "tichý" zabijak. Čo je aj Hannibal. Alebo, spomenul som si, že Topoľský daboval inteligentného vraha aj vo filme Utečenec, či vo filme Sherlock Holmes (2009). A práve to ma inšpirovalo k obsadeniu Topoľského na postavu Hannibala Lectera.

Zase, Predmerský dabuje vo väčšine iba psychopatov a vrahov. Ak je už reč o postave vraha a psychopata. Napr. taktiež daboval pyschopata Freddyho Kruegera alebo vo filme KOBRA. Stále sú to iba psychopati a vrahovia. Nie inteligentní a charizmatickí. Dokonca dabuje zlého vlka v No, počkaj pre JOJ.
Ivan Romančík určite chýbal, no zrejme mu to okolnosti nedovolili. Ale, ako som spomínal vyššie, Šencová bola obsadená výborne. ;) A vo zvyšku sa stotožňujem s Andersonom a s Pirim. Slovenský dabing sa už mal vytvoriť dávno, v čase dostatku hercov a tým pádom by sme sa vyvarovali nelogickým experimentom.

Hovorím za seba, určite nepodporujem myšlienku typu: "Nech vznikajú dabingy na všetky staré filmy, a je jedno, aký dabing je vyprodukovaný. Hlavne, aby bol". Pretože mi príde v dnešnej dobe, že ak vznikne dabing na Predátora a Arnolda by daboval Szabo alebo Predmerský, tak by to zrejme asi bolo taktiež v poriadku.
V tomto prípade nech dabingy radšej nevznikajú, ako by sme sa potom mali neskôr chytať za hlavu. Jednak, chytáme sa aj teraz a to kvôli tomu, že aké dabingy vznikajú (až na pár výnimiek) a aj kvôli tomu, že prečo až teraz a nie pred rokmi. ;)
Obľúbení režiséri: Zdeno Dřínovský, Ivo Tomeček, Anna Cicmanová, Viktor Kollár, Štefan Mandžár, Ján Zeman, Michal Hallon
PeterSD
Administrátor
 
Príspevky: 2529
Registrovaný: Sob 9.7.2011 15:26:55
Bydlisko: BA

Re: Mlčanie jahniat / The Silence of the Lambs

Poslaťod Mariuss » Pia 5.7.2024 20:31:06 quicklink

Veru... Šencová bola výborná. Tá sadla tak dobre, že mi ani nechýbal hlas Zuzany Skopálovej. A nakoľko je to najdôležitejšia postava, ktorá toho jednoznačne najviac nahovorí, je to dosť podstatný (pozitívny) atribút tohto dabingu.
Druhý najdôležitejší bol samozrejme hlas Hannibala, kde by 99,9% ľudí vybralo Ivana Romančíka. O to ťažšie sa hľadá náhrada. Ja osobne si neviem v momentálne situácií predstaviť lepšiu alternatívu ako Juraj Predmerský. Zo všetkých hercov, ktorí kedy Hopkinsa dabovali, mi okrem Ivana Romančíka a Mariana Slováka (ktorí sú už ale vekovo niekde inde, a kto vie či vôbec ešte dabujú) nepríde nikto iný ako lepšia voľba. Navyše Predmerského hlas je správne démonický, no zároveň distingvovaný. Ja osobne si napríklad neviem predstaviť Pavla Topoľského ako Hannibala Lectera, či Anthonyho Hopkinsa.
Aj ďalšie vedľajšie postavy sú, za mňa, obsadené dobre. Ako Peter Kočiš, tak aj Roman Matisko sa k svojím postavám hodia charakterovo aj vekovo. A aj Štefan Richtárech, ktorého hlas pripomína Dušana Cinkotu, mi na zženštelého psychopata príde ako správna voľba.
Jediné čo sa mi vyslovene nepáčilo, bolo obsadenie černochov. Martin Kaprálik a Ivan Gogál asi fakt išli niekde na výlet. Alebo sa im možno nechcelo chodiť do štúdia, kvôli 2-3 vetám. Nakoľko sú to teda takmer bezvýznamné postavy, až tak to nebolí.

Preklad za mňa v poriadku, nič ma nevykotilo zo stoličky, naopak viacero dialógov mi vyčarilo úsmev na tvári. Potešili tvrdé nadávky, ktoré tu proste patria. Čiže aj v tomto smere v poriadku.

Nie je to špičkový dabing, aký by si tento film zaslúžil, ale aj s prihliadnutím na to, kedy vznikol, mu úplne v pohode dám hodnotenie - 70%. Za mňa dobrý dabing, ktorý si rád vypočujem znovu. Úplne najlepšie je ale to, že teraz konečne máme možnosť vybrať si každý.

ZNOVU opakujem, to že sa tento film mal nadabovať už dávno, vieme VŠETCI, takže sa výnimočne komplet VŠETCI aj zhodneme :D . No minulosť nezmeníme, a teda nevidím dôvod to ďalej rozoberať, alebo kvôli tomu nejako zhadzovať tento dabing. Ak by som mal teraz porovnávať čo by bolo keby bolo, keby tu dabovali Romančík, Durdík, Vitek atď... tak by som mohol veľmi ľahko tento (a nie len tento, ale aj oveľa staršie dabingy) dabing spochybniť, no nemyslím, že to je fér. Preto hodnotím to, čo mám reálne pred očami (A ušami) a nenechám sa ovplyvňovať tým, čo mohlo, či malo byť.
Mariuss
Updater
 
Príspevky: 1468
Registrovaný: Pon 28.1.2019 08:36:42

Ďalší

Späť na Filmy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 17 hostia

Style based on we_universal created by weeb.
Edited style & designed © 2011 by Piri.